Masivní panely CLT

CLT panely: Vrstvené masivní panely, které voní dřevem

Konstrukční systém z CLT panelů se řadí do skupiny masivních dřevostaveb. Nosný systém stěny je tvořen v celé ploše dřevěným materiálem a na rozdíl od systému srubů a roubenek, které jsou typickými zástupci masivních dřevostaveb, vynikají CLT panely vysokou tvarovou stálostí a dalšími přednostmi. Tento konstrukční systém je vhodný nejen pro výstavbu rodinných domů, ale i pro výstavbu vícepodlažních dřevostaveb.

Co je to CLT panel?

Označení CLT je anglická zkratka cross-laminated timber, ale můžete se setkat i s označením X-LAM. Jedná se o konstrukční systém dřevěných panelů, vyrobených z masivních, křížem vrstvených dřevěných lamel. Základem nosného systému těchto dřevostaveb je dřevěný panel složený zpravidla lichého počtu na sebe kolmých vrstev, přičemž každá jednotlivá vrstva je složena z masivních lamel. Vrstvy tvořené z lamel jsou k sobě lepeny a lisovány nebo šroubovány, takže panel získává potřebné vlastnosti, aby mohl splnit hlavní nosnou funkci ve stavbě

Stěny z CLT panelů

Stěny jsou schopny plnit nosnou funkci už při tloušťce 60 mm. V závislosti na zvyšujícím se zatížení se zvyšuje i tloušťka stěny, maximálně však do tloušťky okolo 160 mm.

Pohledová kvalita CLT panelu

Estetika masivních panelů se zcela odlišuje od ostatních systémů dřevěných konstrukcí. Pohledová jednota beze spár a jemná přírodní struktura masivního dřeva ve velké ploše je skutečně jedinečná. Panely jsou dodávány v různých pohledových kvalitách.

Konstrukční (nepohledová) kvalita - Povrch CLT panelu je hoblovaný a může obsahovat pohledové vady jako například vypadané suky, zamodrání, trhliny apod. Jedná se pouze o estetické vady, které nijak neovlivňují jeho mechanické vlastnosti. Tento typ panelu se používá v případě obložení panelu například sádrokartonem nebo dřevovláknitou deskou apod.

Pohledová kvalita panelu - Už při výrobě panelu se používá výběrové dřevo a povrch panelu je broušený beze spár a zbytků lepidla. Dále je opatřen ochranným nátěrem, který dřevo chrání a po čase tak nedojde ke změně barvy. Tyto CLT panely jsou pro Vás ideální volbou, chcete-li mít v interiéru pohledové masivní dřevo.

Masivní dřevěná konstrukce je krásným doplňkem každého interiéru, ale můžete využít i kombinaci s jinými materiály. Také je možné CLT panel použít ne jako nosný prvek, ale pouze jako pohledový obklad.

Vlastnosti CLT panelů

Tepelně izolační schopnosti

I přesto, že je dřevo schopno částečně plnit tepelně izolační funkci, samotná dřevěná stěna nesplní požadované hodnoty součinitele prostupu tepla dané normou. Stěny je proto vždy nutné doplnit o vrstvu tepelné izolace, pokud se nechystáte dům využívat jen pro občasnou rekreaci.

Požární odolnost CLT panelů

Již při tloušťce okolo 80 mm dosahují panely požární odolnosti REI30 a při vyšších tloušťkách může dosáhnout i na REI60 a REI90. Tyto hodnoty se však mohou lišit podle výrobce. I přes zvýšené nároky na požární odolnost však může být masivní dřevěná konstrukce přiznána. V případech, kdy je potřeba požární odolnost zvýšit, je možné použít protipožární obkladové desky.